کد مطلب : 2765
29 مرداد 1394 - 15:42
تعداد بازدید : 1502 بار
اخبار » اخبار وسط

کارگروه کمیته ملی حافظه جهانی خراسان رضوی در حالی در مشهد برگزار شد که در این نشست بر ضرورت ثبت جهانی کتا‌بها و نسخ خطی آثار، ثبت سه اثر آستان قدس رضوی در فهرست ملی حافظه جهانی ایران و پیگیری ثبت مشترک آثار برای صیانت از آثار فرهنگی تأکید شد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی، کارگروه کمیته ملی حافظه جهانی خراسان رضوی صبح امروز، 28 مردادماه با حضور رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی شمال شرق کشور، رئیس کمیته ملی حافظه جهانی در ایران و جمعی از مسئولان در مشهد برگزار شد.

ابتدای این مراسم اکبر شیخ، رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی شمال شرق کشور با بیان اینکه خراسان رضوی به لطف و یمن حضور امام رضا(ع) نقش مهمی در گسترش این کارگروه در سطح منطقه دارد، افزود: میراث مستند از جمله آثار و کتاب‌ها که جنبه ملی و جهانی دارند باید شناسایی شده و به عنوان برند استان و کشور در حافظه جهانی معرفی شوند.

قرآن خطی نگاشته شده بر روی پوست آهو، به ثبت جهانی رسید

وی با بیان اینکه هفت اثر از ایران در حافظه جهانی به ثبت رسیده است، اظهار کرد: از این تعداد یک اثر از آستان قدس رضوی به ثبت رسیده که آن نیز قرآن خطی نگاشته شده بر روی پوست آهو است.

در ادامه حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدعلی احمدی‌ابهری، رئیس کمیته ملی حافظه جهانی در ایران با تأکید بر حفظ میراث مستند اضافه کرد: کتاب‌های خطی، نقشه‌ها، آثار دیداری و شنیداری باید در حافظه جهانی به ثبت برسد.

ثبت آثار ملی؛ مانع سرقت فرهنگ و هنری

وی گفت: ثبت آثار ملی در حافظه جهانی مانع از سرقت فرهنگی و هنری شده، همچنین سایر ملل با اطلاع از پیشینه فرهنگی یک کشور به تمدن دیرینه آن پی برده و  آن کشور را تمدنی با فرهنگ و پیشینه‌ای قوی می‌دانند.

نایب رئیس کمیته ملی حافظه جهانی در ایران بیان کرد: خراسان رضوی تاکنون بیشترین آثار ثبت شده در سطح ملی و بین‌المللی را به خود اختصاص داده، این در حالی است که با وجود تمدن دیرینه شهر توس و این استان جایگاه خوبی را کسب نکرده است.

وی افزود: کمیته ملی حافظه جهانی برای معرفی آثار معیارهایی را در نظر می‌گیرد که یکی از آن‌ها صاینت از آثار متعلق به کشورمان بوده است که با ثبت جهانی از سرقت آن اثر جلوگیری می‌شود.

فریبا فرزام، دبیر کمیته ملی حافظه جهانی در ایران نیز در ادامه جلسه ابراز کرد: صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران با ثبت شش اثر در سطح ملی و ثبت یک اثر شنیداری و دیداری در سطح بین‌الملل یکی از مهم‌ترین نهادهای کشور در این کمیته به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه سال 84 قرآنی خطی نگاشته شده بر روی پوست آهو از آستان قدس رضوی به کمیته ملی حافظه جهانی معرفی شد، ادامه داد : کارنامه و پرونده این اثر منسوب به ائمه اطهار(ع) ذکر شده بود که کلمه انتساب مانع از پذیرش این اثر شد، زیرا متأسفانه با انتساب به ائمه اطهار(ع) از اصالت و اهمیت جهانی این اثر کاسته می‌شود.

اسناد تشکلیلاتی اداری آستان قدس رضوی به ثبت کمیته ملی حافظه جهانی ایران رسید

دبیر کمیته ملی حافظه جهانی در ایران گفت: همچنین اسناد تشکلیلاتی اداری آستان قدس رضوی در دوره صفویه نیز از دیگر آثاری است که از این نهاد به ثبت ملی رسیده است.

همچنین محسن صادقی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی با تأکید بر مکتب فرهنگی این استان، به تاراج میراث مشترک فرهنگی اشاره کرد و افزود: ثبت آثار در کمیته ملی حافظه جهانی زمینه را برای دستیابی و دسترسی جهانی به آثار مکتوب و شناسایی و در پی آن معرفی ظرفیت‌های فوق‌العاده این استان فراهم می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه اسناد آستان قدس رضوی اسنادی بی‌بدیل است، عنوان کرد: از این رو آستان قدس رضوی باید با معرفی کارشناسان و آموزش‌های مستمر این ظرفیت‌ها را به جهان معرفی کنند.

ثبت مشترک آثار برای صیانت از آثار فرهنگی

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه در حال حاضر برای صیانت از آثار فرهنگی فعالیت مناسبی ارائه نمی‌شود، ابراز کرد: برای ثبت مشترک آثار با سایر کشورها جهت کاهش محدویت‌های ثبت باید فعالیت‌‎هایی را در دستور کار قرار دهیم.

یاد آور می‌شود، قرآن‌های خطی نگاشته شده بر پوست آهو، مجموعه آثار تشکیلاتی دوره صفوی آستان قدس رضوی و جزوات قرانی عثمان بن وراق از آستان قدس رضوی در فهرست ملی حافظه جهانی ایران به ثبت رسیده است.

 

 

 

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

تازه های نشر

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

12 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
120
1564
3339
52139
16191844