کد مطلب : 5491
08 خرداد 1397 - 11:29
تعداد بازدید : 930 بار
اخبار » اخبار وسط

فهرست عمومی دستنویسی های فارسی خراسان بزرگ (آسیای مرکزی، افغانستان و شمال شرق ایران) موجود در کتابخانه های ایران به همت سید علی موجانی و با همکاری فوژان خواجه منتشر شده است. این کتاب دومین کتاب از سلسله انتشارات مجموعه مطالعات درباره میراث ایرانی ـ اسلامی است که منتشر می شود.

این کتاب دربرگیرندۀ مجموعه های مهم متون دارای اطلاعات تاریخی و نیز اسنادی است که مطالعۀ آنها می تواند در افزایش سطح علمی پژوهش های مرتبط با آسیای مرکزی و افغانستان مهم و اساسی تلقی گردد. مطالعۀ منابع تاریخی، به ویژه اسناد آرشیوهای گشوده شده آشکار می سازد انقطاع و انسداد روابط میان سه جزء در اقلیم خراسان بزرگ یعنی ایران، افغانستان و آسیای مرکزی، پس از دو قرن رو به پایان نهاده بود. در حقیقت به همان میزان که شاهزادگان افغان در مواجه با بریتانیا، تهران را به عنوان یک پناهگاه برای خود برمی گزیدند، حکام بخارا و سمرقند هم از ایران به عنوان یک قدرت موثر در تغییر توازن سیاسی درون منطقه به ویژه در مواجه با خوارزم استفاده می کردند. این وضعیت به رغم اختلافات عمیق مذهبی در دو شعبۀ شیعه و اهل سنت نشان داد که پس از سالهای متمادی امکان همگرایی در درون منطقه میان عناصری با هویت و پیوست یکپارچۀ فرهنگی می تواند برقرار بماند. نهضتی تازه در میان نخبگان منطقه برخاست، تجدد خواهان در شهرهای مختلف خود را باز یافتند و ارتباطی در زیر پوسته خانات میان نخبگان اجتماعی برقرار شد. همین مسئله، سرآغازی شد برای مطالعه و پژوهش هایی تازه در تاریخ اقلیم خراسان بزرگ، اما تحولات نامیمون قرن بیستم یعنی اشغال آسیای مرکزی توسط شوروی و نیز ضربات متعدد قوای بریتانیا به افغانستان، این پنجره نیمه گشوده را بست. و انقلاب اکتبر، ایجاد دیواری آهنین بر سرتاسر مرزهای آسیای مرکزی برای مدتی نزدیک به هفتاد سال رقم زد.

امروزه ضرورت دارد تا تاریخ آسیای مرکزی با نگرشی تازه به همه جوانب و بررسی همه مدارک تحریر شود. و یک راهکار روشن برای پر کردن این فضای خالی، تهیه و تدوین گزارش گونۀ منابع مهمی است که در ارتباط و پیوستگی با رویدادهای دو جزء دیگر این جغرافیا در هر یک از اجزای سه گانۀ ایران، افغانستان، و ماوراءالنهر وجود دارند. معرفی متون و مدارک، اسناد و نسخه های تاریخی که بتوان از اطلاعات آنها در تکمیل و تدوین تاریخ جدید منطقه سود جست ماموریتی مهمی و جدی است. 

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

تازه های نشر

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

35 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
356
1989
7055
37607
17604842