کد مطلب : 6703
24 اسفند 1397 - 13:27
تعداد بازدید : 94 بار
اخبار » اخبار وسط

این روزها شرایط نگهداری نسخ خطی در سازمان اسناد ملی بسیار متفاوت از روزگاری است که من مسئولیت آن را در ساختمان خیابان سی تیر که حالا به موزه تبدیل شده برعهده داشتم و از این جهت می‌توان مدعی تغییرات مهمی در این سازمان شد.

در آن روزگار مسئولان هیچ توجهی به فراهم کردن شرایط لازم برای نگهداری نسخ خطی نداشتند و از کمترین امکانات در این جهت محروم بودیم. معتقدم امروز شرایط مرکز اسناد ملی خیلی بهتر از گذشته شده چرا که افراد فعال در این سازمان، از دستگاه‌ها و سیستم‌های خوبی برخوردارند و برهمین اساس می‌توان به حفظ اسناد و نسخ خطی از گزند آسیب‌های محیطی مطمئن بود. اهمیت حفظ اسناد و نسخ ملی از آن جهت است که نسخ خطی را می‌توان بخش مهمی از تاریخ تمدن‌مان و سرزمین‌مان دانست.

به گمانم یکی از مهم‌ترین اقداماتی که طی 40 سال اخیر در سازمان اسناد رخ داده کاری است که زمان ریاست زنده یاد ایرج افشار با همکاری خود او، زنده یاد زریاب خویی، دانش پژوه و من در تهیه کاربرگی برای نسخ خطی انجام شد؛ آنچنان که این کاربرگ نه تنها در ایران، بلکه در عرصه جهانی هم مورد توجه قرار گرفت. اگر فهرست نویسی نسخ خطی براساس این کاربرگ‌ها انجام شود می‌توانیم به انجام اصولی آنها امیدوار شویم. امیدوارم مسئولان فعلی سازمان اسناد و کتابخانه ملی با بهره گرفتن از تجهیزات و امکانات که دنیای مدرن در اختیار آنان قرار داده بیش از پیش در حفظ و صیانت میراث مکتوب کشور بکوشند.

استاد انوار

ایران آنلاین

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

تازه های نشر

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

37 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
517
1868
5452
59917
15654321