کد مطلب : 6783
30 ارديبهشت 1398 - 13:13
تعداد بازدید : 251 بار
اخبار » اخبار وسط

سومين شماره از مشاهير وقف كتاب در ايران كه به كوشش  سيدصادق سجادي و از سوي خانه كتاب منتشر شده است اختصاص به «سيدمحمد مشكوه» دارد.

سيدمحمد مشكوه مشهور به مشكوه الشريعه در شوال 1319 در بيرجند به دنيا آمد. وي در سال 1311 مدرس علوم معقول در مدرسه سپهسالار شد و نخستين آثارش را در كلام و فلسفه در همين سال‌ها تاليف كرد و سپس به تدريس در مدرسه حقوق و علوم سياسي منصوب شد. وي پس از تاسيس دانشگاه تهران و پيوستن مدرسه عالي حقوق و علوم سياسي، به دانشگاه تهران منتقل شد.

بزرگترين خدمت مشكوه نقش او در حفظ و احياي كتاب‌هاي خطي و در نهايت اهداي آنها به دانشگاه تهران بود. او از 1299 تا 1328 شمسي، طي بيست سال با همتي بلند و گذشتي كم‌مانند، و از سر صدق و نيت پاك، مجموعه‌اي مشتمل بر هزاروصد جلد كتاب خطي نفيس كه بسياري از آنها بي مانند و يگانه بود گردآورد. وي در سيصدونودوششمين جلسه شوراي دانشگاه تهران در سال 1328 ش مي گويد: مي‌خواهم در اين محضر محترم تذكر دهم كه گرچه در ظاهر بي‌بضاعت‌ترين استادان به نظر مي رسم، ولي در عين حال از ثروتمندترين آنان هستم. علت اين تناقض اين است كه با زندگي بسيار بسيار ساده‌اي ساخته‌ام و همه نوع سختي به خود روا داشته‌ام، ولي ثروت والدين را در راه تحصيل ثروتي ديگر مصرف كرده‌ام... اين ثروت كه در عين حال ثروتي ملي به شمار مي‌رود، عبارت از كتاب‌هاي نفيس و بي‌نظير است كه به دست آورده ام و با اطمينان خاطر و اطلاع صحيح عرض مي‌كنم كه جامع‌ترين و مهم‌ترين كتابخانه‌اي است كه نفايس اسلامي در آن گرد آمده است و هيچ كتابخانه‌اي از نظر نفايس علمي و فني نمي تواند با اين هزار جلد كتاب برابري كند... (صص35-36)

كتاب در سه بخش نگاشته شده است: زندگي‌نامه، فعاليت‌هاي علمي و مجموعه نسخه‌هاي خطي مشكاه و وقف آن به كتابخانه مجلس.

اين كتاب در 48 صفحه از سوي موسسه خانه كتاب در سال 1398 منتشر شده است.

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

تازه های نشر

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

37 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
146
1040
2703
2703
17787482