کد مطلب : 7405
27 دی 1399 - 21:48
تعداد بازدید : 282 بار
اخبار » اخبار وسط

فهرست نسخ خطی فارسی و عربی در کتابخانه ملی آلبانی تالیف دکتر علی اکبر ضیائی است که از سوی انتشارات بین المللی امین منتشر شده است.

 زمانی که دکتر ضیائی در طول سالهای 1373 تا 1378 در کشور جمهوری آلبانی به قصد ارائه خدمات فرهنگی سفر کرد با کتابخانه های متعددی آشنا شده است که نسخ خطی فارسی، عربی و ترکی زیادی را در خود جای داده و بسیاری از این نسخ به علت کمبود بودجه و بحرانهای سیاسی در معرض نابودی قرار داشتند.

نویسنده این کتاب فهرست نسخ خطی کتابخانه ملی تیرانا که به همت موسسه فرقان در لندن منتشر شده بود را حاوی بسیاری از خطاها و اشکالات متعدد دیده و به اصلاح اشتباهات و خطاهای فهرستنویسی آن پرداخته است. که این فهرست بدون نام نویسنده و باکر نام ویراستاران به جای مولف واقعی آن در لندن منتشر شده و حال بعد از دو دهه دستنویس آن دوران با مقدمه ای درباره تاریخ و فرهنگ مردم آلبانی و اعمال اصلاحات فراوان در نام نسخ خطی و پدیدآورندگان آنها منتشر کرده است.

بعد از مقدمه کتاب:

فصل اول- آشنایی با کشور آلبانی

فصل دوم- ورود اسلام به آلبانی

فصل سوم- مدارس اسلامی آلبانی

فصل چهارم- زبان و ادبیات فارسی در آلبانی

فصل پنجم- کتابخانه های آلبانی

فصل ششم- فهرست نسخ خطی عربی

فهرست نسخه های خطی در موضوعات علوم قرآن و تفسیر، احادیث، عقاید، اصول فقه، فقه، اخلاق، تاریخ، منطق و فلسفه، آداب بحث و مناظره، علم هیات و نجوم و حساب، علوم متفرقه و ادب عربی.

فصل هفتم- فهرست نسخ خطی فارسی

این کتاب در 611 صفحه از سوی انتشارات بین المللی امین در سال 1399 منتشر شده است.

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

تازه های نشر

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

32 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
399
1989
7098
37650
17604885