کد مطلب : 7123
31 خرداد 1399 - 14:01
تعداد بازدید : 1668 بار
اخبار » گفتگو

علی اوجبی، مدیر کل کتاب‌های خطی و نادر سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: نسخه‌های ارزشمند از کتاب‌های سنگی در کتابخانه ملی موجود است و کامل ترین بانک کتاب سنگی در این سازمان نگهداری می‌شود.

به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، علی اوجبی با بیان این مطلب در توضیح تاریخچه چاپ سنگی بیان کرد: در گذشته اگر کتابی می‌خواست تکثیر شود، کسانی بودند که به عنوان کاتب از روی کتاب ها رونویسی می‌کردند و بعد یک خطاط روی سنگ را خطاطی و حکاکی می‌کرد و به صورت برجسته تراشیده و جوهری و در نهایت روی کاغذ چاپ می‌شد.
 
وی ادامه داد: صنعت چاپ از دوران قاجار در ایران شروع شد که کتاب‌های سنگی قبل از این دوران را می‌توان به عنوان نخستین نمونه‌های چاپی عنوان کرد. چراکه نسخه‌های ارزشمند از کتاب‌های سنگی در کتابخانه ملی موجود است و کامل‌ترین بانک کتاب سنگی در این سازمان وجود دارد.
 
مدیر کل کتاب‌های خطی و نادر سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به نسخه‌های خطی موجود گفت: تنوع در نسخ خطی یکی از ویژگی‌های داشته‌های کتابخانه ملی است که توسط اداره کل کتاب های خطی و نادر سازمان حفظ و نگهداری می‌شود. در واقع برخی از کتابخانه‌ها مانند کتابخانه مرعشی نجفی و یا آستان قدس رضوی به شکل تخصصی روی کتب دینی متمرکزند اما کتابخانه ملی ایران، کتابخانه مجلس و یا کتابخانه دانشگاه تهران، از تنوع بسیاری در زمینه نسخ خطی برخوردار هستند.
 
وی تاکید کرد: در چهار سال گذشته برای دستیابی به نسخ خطی نادر فعالیت های بسیاری صورت گرفت و علاوه بر تهران، کارشناسان خود را نیز به شهرستان‌ها اعزام کردیم که در طول این مدت نسخه‌های بی نظیری خریداری شد. به عنوان مثال یک کتاب در حوزه داروشناسی از یک خانواده در تبریز خریداری شد.
 
علی اوجبی توضیح داد: این کتاب 5 جلد است که متعلق به یک پزشک و داروشناس اندلسی به نام ابن سمجون است. یکی از کارشناسان معروف در ترکیه اعلام کرده بود که چهار جلد از این کتاب در نقاط مختلف دنیا شناسایی شده و موفق نشده جلد اول این کتاب را پیدا کند. اما خوشبختانه در اداره کل کتاب های خطی و نادر کتابخانه ملی ایران توانستیم جلد اول این کتاب را که برای قرن 6 قمری است با نام «ادویه مفرده» پیدا و خریداری کنیم.
 
مدیر کل کتاب‌های خطی و نادر سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در پایان صحبت‌های خود درباره محتوای این کتاب گفت: کتاب «ادویه مفرده» دربرگیرنده دانش پزشکی قرون دور است و مانند یک دایره المعارف بوده و تا مدت‌ها به عنوان یک منبع مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

37 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
1283
2510
5529
8082
17664620