کد مطلب : 6645
06 اسفند 1397 - 17:34
تعداد بازدید : 1185 بار
اخبار » گزارش

آکادمی علوم و هنر صربستان، نام اختصاری (SANU )

آکادمی علوم و هنر صربستان یک نهاد ملی، برجسته ترین مرکز علمی_پژوهشی در صربستان و از قدرتمندترین مجامع آکادمیک در منطقه بالکان است. 

این آکادمی نخستین بار، در تاریخ 1 نوامبر 1886 میلادی تحت عنوان "آکادمی سلطنتی صربستان" و در جایگاه بالاترین مقام دانشگاهی این کشور تاسیس شد. با توجه به قانون آکادمی سلطنتی، نخستین اعضای آن از بین دانشمندان علوم مختلف و هنرمندان شاخص، توسط پادشاه وقت صربستان، میلان اوبرینوویچ انتخاب شدند. دکتر  یوسف پانجیچ، گیاه شناس معروف صرب نخست رئیس این آکادمی بود.

در ابتدا آکادمی چهار کارگروه تخصصی داشت که عبارت بودند از: آکادمی علوم طبیعی، آکادمی فلسفه، آکادمی علوم اجتماعی و آکادمی هنر

در سال 1947 نام این مجمع به آکادمی علوم صربسکا تغییر و چهارچوب آن نیز اصلاح می شود. 

کمیسیون های آکادمی علوم صربسکا عبارت بودند از: علوم ریاضی، علوم فنی، ادبیات و زبان، علوم اجتماعی، نقاشی و هنر موسیقی و علوم پزشکی

در سال 1960 مجدداً ضمن تغییراتی عنوان مجمع به آکادمی علوم و هنر صربستان تغییر و گروه های جدید تشکیل شدند: گروه ریاضی، فیزیک و علوم زمین شناسی، گروه علوم شیمی و زیست شناسی، گروه علوم فنی، گروه علوم پزشکی، گروه زبان ها و ادبیات، گروه علوم اجتماعی، گروه علوم انسانی و گروه هنرهای زیبا و موسیقی

برخی از چهره های شاخص عضو ادوار این آکادمی عبارتند از: یوسف پانچیچ، یوآوانا سیویج،استجن نواکویچ، برانیسلاو پترونیهویچ، میهلو پاپین،نیکولا تسلا، میلوتین میلانکویچ، میشیل پتروویچ آلاس،بوگدان گاوریلوویچ، ایو آندریچ، مهدیه میشا سلیمویچ،دانیلو کیس و بسیاری دیگر از دانشمندان، محققان و هنرمندان صرب...

موسسات زیر مجموعه آکادمی عبارتند از: موسسه مطالعات بالکان، موسسه مطالعات بیزانس، موسسه علوم جغرافیایی، موسسه قوم شناسی، موسسه زبان صربی، موسسه علوم فنی، موسسه ریاضی و موسسه موسیقی شناسی.

آکادمی علوم و هنر صربستان یا sanu، با توجه به رویکرد سیاسی و قوم گرایانه، تئوریزه کردن و حمایت آکادمیک از چتنیک ها و تبعیت از سیاست های میلوشویچ در برهه ای از تاریخ فعالیت های خود، در بخشی از اذهان عمومی بالکان به ویژه مسلمانان چهره ای منفور دارد، تا جایی که حتی برخی از آن به راس الفتنه تعبیر می کنند. به همین خاطر در گفت و گویی با دکتر تهران خلیلویچ، عضو هیأت مؤسس "مرکز علوم دینی قم" در بلگراد، از وضعیت فعلی فعالیت های آکادمی sanu جویا شدم که چنین پاسخ داد:

دانشگاه ها و محافل علمی صربستان از تراز بالایی در فضای آکادمیک جهان برخوردارند. بنابر این نمی توان جایگاه بالای علمی sanu را نفی کرد.

صرب ها از منظر خودشان، خویش را در دوره های مختلف تاریخ قربانی قلمداد می کنند. با توجه به تاثیر منفی ترک های عثمانی و ظلمی که به نام اسلام به آن ها تحمیل کردند در ناخودآگاه تاریخیشان نگاه مثبتی به ترک‌ها ندارند. همین مسأله پشت صحنه روابط بسیار خوب صربستان با جمهوری اسلامی ایران را نشان می‌دهد. به هر حال معادلات بالکان پیچیدگی های خودش را دارد و هر کدام از اقوام روایت های خاص خودشان را دارند. 

امروز ما تعامل و همکاری سازنده و تاثیرگذار با نهادهای رسمی علم جمهوری صربستان داریم.

از منظر قوم گرایی، در بین اعضای جامعه آکادمیک صربستان، بیشترین انتقاد متوجه چهره هایی چون میرولیوب یوتیچ و دارکو تاسکانویچ است.

وقتی با آقای تاسکانویچ [Darko Tanasković، اسلام شناس، شرقشناس، نویسنده، دیپلمات و سفیر فعلی صربستان در یونسکو] جلسه ای داشتیم، ایشان بسیار از فعالیت های علمی با موضوعیت اسلام استقبال کرد و حتی در نمایشگاه کتاب آثار مرکز علوم دینی قم در بلگراد را تبلیغ کرد که باعث تعجب خیلی ها شد. ایشان خودش می گوید از ذهنیتی که در موردش وجود دارد راضی نیست...

 

دانشکده فلسفه و شرق شناسی سارایوو

دانشکده فلسفه و شرق شناسی سارایوو که در مرکز این شهر و در جوار پارلمان بوسنی و هرزگوین قرار دارد،قدیمی ترین مرکز خاور شناسی در بالکان است. 

این آکادمی که به سال ۱۹۵۰ میلادی تاسیس شده و ۶۸ سال از عمر آن می گذرد بزرگترین دانشکده بوسنی و هرزگوین (چه از نظر تعداد دانشجو و چه استاد) محسوب می شود.

در اهمیت دانشکده شرق شناسی همین بس که پس از استقلال، چند تن از وزرای علوم بوسنی و هرزگوین جزو فارغ التحصیلان آن بوده اند. پرفسور ژلکو کمشیچ نیز که سابقه ریاست این دانشکده و شهرداری سارایوو را هم زمان در کارنامه دارد، در زمان مرحوم علی عزت بگوویچ جزو شورای سه نفره ریاست جمهوری بوده است. 

دانشکده فلسفه و شرق شناسی از ۱۳ گروه آموزشی تشکیل شده که یکی از آن ها،گروه آموزش زبان های شرقی

است. این گروه خود شامل ۳ بخش زبان های: فارسی، ترکی و عربی می باشد. 

آموزش زبان فارسی از سال ۱۹۵۰، یعنی هم زمان با تاسیس دانشکده در کنار زبان ترکی تدریس می شده اما دوره آموزش آن فقط محدود به یک سال بوده است. از سال ۱۹۷۰ سطح تدریس رشته زبان و ادبیات فارسی ارتقا یافته و مدت تدریس آن به ۳ سال افزایش میابد. در حال حاضر کرسی زبان و ادبیات فارسی در این دانشکده کاملاً مستقل بوده و شامل دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می باشد.

در میان تمام کشور های یوگسلاوی سابق، زبان و ادبیات فارسی به عنوان یک رشته مستقل، صرفاً در دانشکده فلسفه و شرق شناسی سارایوو تدریس می شود و دانشجویانی از کشور های مختلف از جمله: کرواسی، مونته نگرو، مقدونیه، صربستان و... در آن مشغول به تحصیل هستند.

بخش زبان فارسی گروه زبان های شرقی دانشکده فلسفه و شرق شناسی سارایوو از سه هیئت علمی بومی بهره می برد که عبارتند از:

دکتر نامیر کارا خلیلویچ: فارغ التحصیل دانشگاه تهران، دانشیار، مدیر بخش. 

دکتر جنیتا خاوریچ: فارغ التحصیل دانشکده شرق شناسی سارایوو، استادیار. 

دکتر منیر درکیچ: فارغ التحصیل دانشکده شرق شناسی سارایوو، استادیار.

 @balkannameh

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

53 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
636
1868
5571
60036
15654440