کد مطلب : 7548
16 تیر 1400 - 08:23
تعداد بازدید : 742 بار
اخبار » گزارش

«مجله انجمن آسیایی سلطنتی بریتانیای بزرگ و ایرلند» (The Journal of the Royal Asiatic Society of Great Britain and Ireland  ) به زبان انگلیسی در لندن منتشر می شود.  این مجله در سال 1824 تاسیس شد و درباره تاریخ، معماری، ادبیات، زبان، مذهب و هنر آسیا هر سه ماه یکبار مقاله های ارزشمندی منتشر می کرد به ویژه صد سال اول.  در همان سال های نخست، هر چند ماه یکبار فهرست اهدایی ها به کتابخانه و موزه «انجمن سلطنتی آسیا» در این مجله منتشر می شد. این هدیه ها شاملِ: نسخه خطی، کتاب شده، مجله، اسناد، نقشه به زبان هایِ شرقی (مثلاً: سانسکریت، هندی، بنگالی، فارسی، ترکی، عربی)  و غربی(مثلاً: انگلیسی، آلمانی، فرانسه، ایتالیایی، روسی) و عتیقه‌ جات از سراسر دنیا می شد. در این  فهرست، نوع هدیه و نام هدیه کننده آورده می شد.

« از 7 دسامبر 1833 تا 19 ژوییه 1834 هدیه‌هایی که به انجمن سلطنتی آسیایی رسیده است» در جلد 1 ، شماره 2، سال 1834 منتشر شد که در اینجا برخی از این هدیه ها آورده می شود:

هدیه ها برای کتابخانه

-        مجله آکادمی سلطنتی علوم روسیه (اهدا کننده: آکادمی نامبرده)؛

-        تاریخ « نظام جدید»،تالیفِ: چلبی آفندی، نسخه خطی به ترکی در 5 ورق (اهدا کننده: توماس گوردن)؛

-        اسناد سفرهایی به ترکیه ، تالیفِ Captain Adolphus Slade  که دو جلد در لندن در سال 1833 منتشر شده بود، (اهدا کننده خود مولف)؛

-       فرهنگ فارسی – ارمنی همراه دستور زبان فارسی، تالیفِ Hagop Chelebi Duz در سال 1826 در قسطنطنیه چاپ شده بود(اهدا کننده: کشیشی به نام Nerses Lazarien()؛

-       تاریخ فرشته، دو جلد،چاپ سنگی بمبئی 1833 (اهدا کننده: انجمن آموزش  بومی در بمبئی) ؛

-       فاصله

-                     لفتنت کلنل سی.جی.دویلی  (Lieutenant Colonel C.J.Doyle) نفیس‌ترین و بیشترین آثار را اهدا نمود که شاملِ: چاپ سنگی، منابع روسی، نسخه خطی، نقشه‌های اصلی، گزارش،آمارها، نقاشی و مجموعه زیادی از روزنامه های انگلیسی چاپ هندوستان. برخی از آنها:

-       «برهان قاطع» (چاپ 1818 کلکته)؛ «مائة عامل و شرح آن» (به عربی، ترجمه از عربی همراه با تعلیقات، چاپ 1814 کلکته)؛ «لیلاوَتی» (رساله ای در حساب و هندسه که از سانسکریت به انگلیسی ترجمه شده بود و در 1816 از بمبئی منتشر شده بود)؛ «منتخب الللغات» (عبدالرشید تَتَوی، که به تازگی از سوی مولوی عبدالله داود و دیگر افسران فورت ویلیام کالج کلکته ویرایش شده است، کلکته 1808)؛ دو سند از مذاکره تیپو سلطان و فرانسه در مخالفت با انگلیس کلکته 1799)؛ فرمان‌هایِ نظام الدولة چاپ دوباره از روی اصل همراه با افزوده کلکته 1818؛

 

-       الصریح فی علم التشریح (به عربی، قاهره، 1833)

-       چندین کتاب طبی از سوی حکیم عبدالمجید اهدا شد: ( مثلاً: قانونچه همراه شرح به فارسی و توضیحات به انگلیسی و فرهنگ نامه ، چاپ کلکته 1827 )

 

-       نسخه های خطی فارسیِ اهداییِ لفتنت کلنل سی.جی.دویلی:

-       نسخه خطی بی اندازه نفیس از شاهنامه؛ به زیبایی در 4 ستون نشوته شده، مینیاتور؛ در کتابخانه سلطنتی دهلی بود که دارای مُهرهایی از شاهان مغول (بابر تا اورنگ‌زیب است) و نوشته ای به خط شاه جهان؛ نسخه بسیار نفیسی از بوستان سعدی؛  شعری فارسی در مدح نایب السطنه هندوستان (هستینگز) با تذهیب بسیار بالا؛ مثنوی مظفر خان، به خط مولف، با تصویرهای زیاد؛ بوستان سعدی با عنوان مذهب؛ نسخه زیبایی از خسرو و شیرین نظامی با نقاشی؛ بوستان سعدی  نسخه خطی ساده؛ بخشی از تاریخ آصف الدوله (نواب وزیر اَوَد) نسخه خطی ساده؛ الف لیلة به عربی (نسخه خطی ساده)؛ اخلاق ناصری؛ خمسه نظامی (مصور، عنوان صفحه ها و باب ها مذهب)؛ برهان قاطع نسخه خطی ساده؛ عمادالسعادة (نسخه خطی ساده)؛ شاهنامه فردوسی (نسخه خطی مصور)؛ مجموعه داستان روی کاغذ رنگی؛ غزلهای حافظ (به زیبایی کتابت شده)؛ زراعت نامه (رساله ای در علم کشاورزی).

 

-       کتیبه‌هایی از مساجد، عمارت های عمومی و .. به عربی همراه با ترجمه های انگلیسی-

 

-       نقاشی ها: نقاشی از یک هنرمند بومی از قلعه آگرا با نام بخش های مختلف قلعه به فارسی 10 فوت و 3 اینچ طول و 13 اینچ عرض؛ مجموعه ای از تقریباً 140 نقشه های راهِ هندوستان و روسیه و ... از نسخه های خطی.

-        چاپ عکسیِ از سکه های نفیسِ طلا یا مدالهایی به وزن 70 اونس که از سوی شاه جهان ضرب شده بود همراه با ترجمه نوشته های روی آنها..

هدیه ها برای موزه

-       نقاشی اصلی با آب روغن که درباره جهانگیرشاه و اشرافزادگان دربار را نشان می‌دهد به نظر می رسد که نقاشی در سال 1625 باشد. نقاش هنرمند مشهور عبدالصمد است.

پی دی اف این مقاله را از اینجا دانلود کنید: Donation_to_RAS.pdf

تهیه و تنظیم: لیلا عبدی خجسته

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

78 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
1497
2510
5743
8296
17664834