کد مطلب : 7060
20 ارديبهشت 1399 - 14:19
تعداد بازدید : 19 بار
اخبار » مقالات

هدف: ابعاد مختلف علمی، فرهنگی، هنری، اخلاقی، عرفانی و معنوی نسخه‌های خطّی، بهترین ابزار گفتگو و ارتباط میان ادیان و ملّت‌ها و بستری برای انتقال و تبادل دانش بشری است. کشورهای ایران و عراق دارای نسخه‌های خطّی مشترکی هستند که دستاورد و میراث تاریخ، فرهنگ، علم و هنر مشترک چند صدسالۀ این دو کشور است که در جامعۀ معرفتی امروز می‌تواند فرایند توسعه و رشد را سرعت بخشد و ابزاری برای تقویت و تحکیم ارتباط و همکاری دانایی‌محور قرار گیرد _ که بیانگر ضرورت و اهمیت این پژوهش است.
روش: در این پژوهش میزان اشتراکات نسخه‌های خطّی موجود در ایران و عراق با استفاده از روش کتابخانه‌ای و توصیفی، بررسی شده است.

یافته‌ها: از نظر فراوانی، عراق و ایران جزءِ پنج کشور مهمّ جهان هستند و دانشمندان و کاتبان ایران و عراق سهم چشمگیری در محلّ تألیف و استنساخ نسخه‌های خطّی دو کشور دارند. همچنین، زبان عربی و موضوع دین در هر دو کشور بیشترین درصد را به‎خود اختصاص داده است که مهم‎ترین وجه اشتراک و کانال ارتباطی شمرده می‎شود.
نتیجه‌گیری: برنامه‌های مشترک اطلاع‌رسانی و پژوهشی دربارۀ آثار نفیس و کهن دو کشور و مبادلۀ دیجیتالیِ نسخه‌های خطّی توسط کتابخانه‌های مهم و فعال دو کشور، می‎تواند نقش مهمی در توسعه، تقویت و تحکیم روابط علمی، فرهنگی، دینی و هنری داشته باشد.

این مقاله نگاشته دکتر علی صادق زاده وایقان است که در کتابداری و اطلاع رسانی دوره 21، شماره 4 زمستان 97 منتشر شده است.

اصل مقاله

 

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

45 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
729
2314
729
16926
16397855