کد مطلب : 7214
01 شهریور 1399 - 11:23
تعداد بازدید : 460 بار
اخبار » مقالات

دکتر سید محمّد اکرام اِکرام شاه (زادروز: 1932) از دانشگاه تهران در سالِ 1963 دکتری زبان فارسی دریافت نمود. استاد فارسی، مدیرِ پیشینِ گروه اقبال شناسیِ دانشگاه پَنجاب در لاهور پاکستان بود. وی همچنین سر ویراستارِ «دائرة معارف اقبال» است. [*] وی سه تالیفِ فارسیِ سراج الدین علیخان آرزو را تصحیح نمود که در پاکستان منتشر شده است.

-         «داد سخن»، مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان، راول پَندی، سال چاپ: 1974.

-         «سراج منیر»، مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان، راول پَندی، سال چاپ: 1977.

-         «تنبیه الغافلین»، دانشگاه پَنجاب، لاهور، سال چاپ: 1981.

 

* در سال هایِ 1982 و 1983 سه دانشجوی گروه فارسی دانشگاه پَنجاب (لاهور) به راهنمایی دکتر محمد اکرم اِکرام فرهنگِ شعرایِ پاکستان و هندوستان را فهرست نویسی کردند:

«فرهنگ شعرای پاکستان و هند(آ-خ)»، نام دانشجو: عابده محموده / «فرهنگ شعرای پاکستان و هند(د-ف)»، نام دانشجو: روبینه شاهین /«فرهنگ شعرای پاکستان و هند(ق-ی)»، نام دانشجو: طلعت آرا اعوان.

که بعدها به صورت یکجا و با افزوده هایی با نامِ «آثار الشعرا؛ فرهنگِ شعرایِ فارسی گویِ شبه قاره از عصر مسعود سعد تا عصر علامه اقبال» منتشر شد: به کوشش: سید محمد اکرم اِکرام شاه، مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان، اسلام آباد، 2008. (این کتاب در کتاب خانه های ایران در دسترس است)

 

* در سال هایِ 1985 و 1986 سه دانشجوی گروه فارسی دانشگاه پَنجاب (لاهور) به راهنمایی دکتر محمد اکرم اِکرام فرهنگِ علمایِ پاکستان و هندوستان را فهرست نویسی کردند:

«فرهنگ علمایِ پاکستان و هند(آ-خ)»، نام دانشجو: زاهده پروین / «فرهنگ علمایِ پاکستان و هند(د-ف)»، نام دانشجو: شاهده پروین /«فرهنگ علمایِ پاکستان و هند(ق-ی)»، نام دانشجو: سیده روبینه شاهین.

که بعدها به صورت یکجا و با افزوده هایی با نامِ «آثار العلما؛ مجمع علمایِ پاکستان و هند از عصر حضرت علی هجویری تا عصر علامه اقبال» منتشر شد: به کوشش: سید محمد اکرم اِکرام شاه، ، دانشگاه پَنجاب، لاهور، 2016. (این کتاب فقط در کتاب خانه های بزرگ ایران هم در دسترس است)

 

* در سال هایِ 1984 و 1985 سه دانشجوی گروه فارسی دانشگاه پَنجاب (لاهور) به راهنمایی دکتر محمد اکرم اِکرام فرهنگِ اولیای پاکستان و هندوستان را فهرست نویسی کردند:

«فرهنگ اولیایِ پاکستان و هند (الف- خ)»، نام دانشجو: شمیم فردوس / «فرهنگ اولیایِ پاکستان و هند (د - ف»، نام دانشجو: بلقیس اختر / «فرهنگ اولیایِ پاکستان و هند (ق - ی)»، نام دانشجو: شاهده پروین

که بعدها به صورت یکجا و با افزوده هایی از سوی دکتر طاهره انجُم (300 مدخل) با نامِ «آثار الاولیا» منتشر شد: به کوشش: سید محمد اکرم اِکرام شاه،، دانشگاه پَنجاب، لاهور، 2000.

مدخل های این کتاب با مطالعه نسخه های خطی، تذکره ها و منابع اولیه فهرست نویسی شده است. از آنجایی که این کتاب در کتاب خانه های در اندک کتاب خانه های بزرگ ایران در دسترس است و منابع آن مورد نیاز پژوهشگران است، به خواهش ما دکتر معین الدین عقیل فهرست منابع را مرحمت فرمودند که می توانید از اینجا دانلود کنید. توجه بفرمایید دو صفحه به طور نمونه از این فرهنگ در ابتدای فایل آمده است تا خوانندگان با شیوة فهرست نویسی آن آشنا باشند.

با سپاس فراوان از دکتر معین الدین عقیل. عطاهای الهی روزیش باد. آمین. Aasaarul_Uliyaa.pdf

 

 

مرحوم محمد مختار عالم مختار حق (1931-2014) از کتاب شناسان و نسخه  شناسان برجستة پاکستان مقاله  ای در مجله «مخزن» لاهور شماره 1، جلد 2، سالِ 2002 نوشت که کتاب «آثار الاولیا» دارایِ اشتباهاتِ زیاد تایپ و برخی اشتباهاتِ تحقیقی است. وی در ابتدا برخی از این اشتباهات را توضیح داد و در پایان مقاله «غلط  نامه» جداگانه  ای نوشت.

 

پی نوشت:

* «دائره معارف اقبال» (= دانش نامه علامه اقبال) به زبان اردو در سه جلد از سوی گروه اقبال شناسی دانشگاه پَنجاب پس از 12 سال در سالِ 2014 اتمام یافت. این دانش نامه 372 موضوع درباره علامه اقبال را شامل می شود.

تهیه و تنظیم: لیلا عبدی خجسته

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

142 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
3563
3763
7326
37138
16523069