کد مطلب : 1120
05 فروردين 1393 - 23:36
تعداد بازدید : 4220 بار
اخبار » اخبار وسط

محتویات این آرشیو شامل این گونه اسناد است:

  • مکتوبات منثور و منظوم، از جمله نامه ها، مقالات، سفرنامه ها و رساله ها، نشریات زنان
  • قباله ها از جمله نکاح نامه، پشه نامه، صلح نامه، وکالت نامه، وقفنامه
  • آثار هنری، ازجمله نقاشی، سوزن دوزی و خطاطی
  • عکس ها
  • اشیاء زندگی روزمره
  • تاریخ شفاهی
  • چند نسخه خطي و کتاب چاپ سنگي درباره زنان اينجا

ـ مجموعه‌هايي که در اين آرشيو ديجيتالي معرفي شده است عبارتند از:

 

1. مجموعه آذردخت قهرمانی

مجموعه ای شامل، ۲۹فقره، ۸۷ عکس‌، اشیاء و چند نامه خانوادگی. اقلام این مجموعه متعلق به آذردخت قهرمانی می‌باشد.

 

2. مجموعه آرمینه قازاریان

این مجموعه اي مشتمل بر ۷ فقره، ۱۱ عکس و اسناد خانوادگی آروسیاک سروریان (پطروسیان) که در این آرشیو به شکل مجموعه آرمینه قازاریان تنظیم شده است.

 

3. مجموعه آریان‌پور

این مجموعه شامل ۷ فقره، ۲۷ تصوير مشتمل است بر اسناد حقوقی، مالی و خانوادگی ماشاالله‌خان سردار‌جنگ کاشانی و عزت ملک خانم و چند سند و نوشته دیگر که در این آرشیو به شکل مجموعه آریان‌پور تنظیم شده است.

 

4. مجموعه علی خان والی

اين مجموعه  ۱۲۸فقره و  ۱۳۰ تصویر شامل آلبوم عکس‌های توصیفی علی خان والی که شامل شرح سفرها، فعالیت‌ها و مأموریتهای حکومتی اش در نواحی شمال غربی کشور، احوال مردم و افراد خانواده، مکان های شهری و روستایی،‌ و حوادث زمان خود است. آلبوم حاوی تعداد کثیری عکسهای فردی و گروهی از اقشار مختلف مردم، مثل ایتام، راهبه ها، زنان روستایی، دانش آموزان، نظامیان، اشراف، ماموران دولتی، روحانیون، زنان صوفی، و دیگران است. این آلبوم در کتابخانه هاروارد است. در آرشیو ما فقط عکسهای مربوط به زندگی زنان انتخاب شده است.

 

5.  مجموعه آواکیان

این مجموعه (۶۶ فقره، ۱۰۳تصویر) مشتمل است بر عکس ها و اسناد خانوادگی نی‌نیش امیرخانیان (استپانیان) که در این آرشیو به شکل مجموعه آواکیان تنظیم شده است.

 

6. مجموعه اشرفی

این مجموعه (۱۸۸فقره، ۴۴۱ تصویر) شامل اسناد حقوقی، وصیت نامه، وقف نامه، عقدنامه، دفترچه خاطرات، کتابچه های آشپزی، عکس، تعداد بسیاری اشیاء زندگی روزمره، نوار صحبت با بانو اشرف در جمع خانوادگی اشرفی و معزی است. بیشترین اقلام از آنِ سکینه خانم ملقب به بانوی اشرف (۱۳۰۸ق - ۱۳۵۰ش)، فرزند غلامحسین خان اشرفی و زیبنده خانم (شازده بانو)، است. بسیاری از سایر عکسها و اشیاء متعلق به منیرالملوک جهانداری (۱۳۱۶ق - ۱۳۵۴ش)، فرزند معتضد حضور سیف الملوک و شازده والیه، است.

 

7. مجموعه اعظم دخت قوامی

این مجموعه (۵۴ فقره و ۹۶ تصویر) شامل اسناد حقوقی، وصیت نامه، وکالت نامه، صلح نامه، بیع نامه، عکس، تعدادی اشیاء زندگی روزمره است. بیشترین اقلام از آنِ اعظم دخت قوامی، دختر مهرانگیز خواجه نوری و منوچهر قوامی، و همسر محمدرضا صومعی، است.

 

8. مجموعه الگا دیویدسون

مجموعه  (۲۸ فقره، ۱۱۸ تصویر) حاوی نقاشی، آثار هنری و اشیایی دیگر است، بخشی از مجموعه بزرگتری که در بنیاد آی.ال.ای.اکس در بُستن (ایالت ماساچوست) نگهداری می شود.

 

9.  مجموعه امیرابراهیمی

مجموعه ای از عکس و نامه های خانوادگی شامل ۹ فقره و ۱۲ تصویر.

 

10. مجموعه امیر مسعود مسعود انصاری

اين مجموعه شامل نکاح نامه شاه بیگم، ضیاء السلطنه، دختر فتحعلیشاه و مریم خانم، با میرزا مسعود انصاری است.

 

11. مجموعه بنیاد مصدق

مجموعه (۲ فقره، ۲۹ تصویر) بنیاد مصدق شامل چند نامه، اسناد حقوقی و مالی، وصیت نامه ضیاء السلطنه مصدق و نکاح نامه ضیاء اشرف می باشد.

 

12. مجموعه بنیاد هنر اسلامی دُریس دوک در شانگری لا

مجموعه ای (۱۷فقره و ۵۱ تصویر) از میز، آیینه، گلاب پاش، پارچه ابریشمی، قلیان، گوشواره، کاشی کاری، نقاشی سقف، در و تابلوهای نقاشی از مجموعه بنیاد هنر اسلامی دوریس دوک. دُریس دوک (۱۳۷۲-۱۲۹۱ ش)، خیّر آمریکایی، این مجموعه را در مدت ۶۰ سال گرد آورده است.

 

13. مجموعه بهرام شیخ الاسلامی

این مجموعه خانوادگی (۱۵۱ فقره و ۸۵۶ تصویر) حاوی صدها نامه، عقدنامه، پشه نامه، صلح نامه، وکالتنامه، وقفنامه، عکس، کارهای هنری و اشیاء زندگی روزمره می باشد. قدیمی ترین سند نامه ای مورخ ۱۲۰۱ هجری قمری است. منشاء بسیاری از این نامه ها و دیگر اسناد و اشیاء شهر قزوین است که نسل اندر نسل محل سکونت خاندان شیخ الاسلامی بوده است. صحبت‌های بهرام شیخ الاسلامی درباره این مجموعه را، در گفتگو با رامیار رسوخ و افسانه نجم آبادی، در فایل صوتی بشنوید.

 

14. مجموعه بهمن بیانی

مجموعه (۲۱۰ فقره و ۵۷۸ تصویر) شامل چندین آلبوم حاوی پشه نامه، نامه همراه پاکت، صلح نامه، وصیتنامه، چندین عکس، و اشیاء روزمره است. صحبت‌های بهمن بیانی درباره این مجموعه را در فایل صوتی بشنوید.

 

15. مجموعه بهمن والی

مجموعه شامل یک عکس از اشرف والیه که آن را بهمن والی در اختیار «دنیای زنان در عصر قاجار» قرار داده است.

 

16. مجموعه تاج‌الملوک تاج بخش زماندار

مجموعه ای مشتمل بر عکس‌های خانوادگی، یک صفحه ثبت تولد، دو سند جایزه مدرسه و یک مصاحبه صوتی با تاج الملوک تاج بخش زماندار.

 

17. توران مسگرزاده

اقلام این مجموعه (۲۴ فقره و ۴۸ تصویر) یا متعلق به اکرم چایچی (و: ۱۳۵۴ش)، مادر توران مسگرزاده و یا متعلق به نجم الدین الهی همسر دوم وی بوده است. بنا به گفته خانم مسگرزاده بسیاری از این اقلام متعلق به حداقل ۱۲۰ سال پیش است.

 

18. مجموعه جوئل منتگیو

اين مجموعه (۸ فقره و ۱۳ تصویر) هشت عکس قدیمی استودیویی از جمله کارهایی از آنتوان سوروگین و جوزف پاپازیان.

 

19. مجموعه حافظ فرمایان

مجموعه ای (۹ فقره و ۸ تصویر) حاوی یک نکاح نامه، پنج عکس خانوادگی، طرحی از عمارت عبدالحسین میرزا فرمانفرما و یک مصاحبه صوتی با حافظ فرمایان.

 

20. مجموعه خطیبی

مجموعه‌ای (۵۸ فقره و ۱۶۱ تصویر) از نکاح نامه، پشه نامه، وصیت نامه، بیع نامه و اجاره نامه، و اسناد و نوشته‌های دیگر. قدیمی ترین سند این مجموعه صلح نامه‌ای است به تاریخ ۲۴ ذیقعده ۱۲۱۳ ق.

 

21. مجموعه دبیری

این مجموعه (۱۶ فقره و ۶۲ تصویر) مشتمل است بر نامه‌های عاشقانه، خانوادگی، اداری و حقوقی میرزا علی اصغر خان اتابک امین السلطان واسناد و نوشته‌های دیگر که در این آرشیو به شکل مجموعه دبیری تنظیم شده است.

 

22. مجموعه دقیقی

مجموعه‌اي شامل (۱ فقره و ۷ تصویر) نکاح نامه رقیه سلطان و معتمدالسلطان اکبرخان

 

23. مجموعه راستکار ـ دریابندری

مجموعه ای (۲۵ فقره و  ۱۱۴ تصویر) شامل نامه، عکس، اسناد ملکی، اوراق خانوادگی، تعدادی عقدنامه، یک پشه نامه، و یک کتاب دعا. بخشی از عکسها از دربار ناصری به اسعد السلطنه رسیده است.

 

24. مجموعه رکنی

مجموعه‌اي شامل ۶ فقره و ۸ تصویر خانوادگی

 

25. مجموعه روحی (سرلتی)

این مجموعه (۱۶ فقره و ۵۴۷ تصویر) بخشی از اسناد و کتابهایی است، تحت عنوان «مدارک بیانی»، که خانم هما روحی (سرلتی) به کتابخانه دانشگاه هاروارد اهداء کرده اند. آنچه از این مجموعه به حیطه «آرشیو دنیای زنان در عصر قاجار» مرتبط می شد در اینجا آمده است. شامل: نوشته ها و اشعاری از طاهره قرة العین، مکاتباتی بین صبح ازل و صفوة الحاجیه، صبح ازل و میمنت خانم، صبح ازل و ادوارد براون، مکاتبات دیگری بین صبح ازل و افراد متعددی، شجره نامه خانواده صبح ازل، و نسخه ای از کتاب تنبیه النائمین نوشته عزیّه خانم (وفات ۱۶ ربیع الاول ۱۳۲۲) خواهر بهاء الله.

 

26. مجموعه ژیلا خواجه نوری و داود قاجار مظفری

مجموعه ای (۶ فقره و ۵ تصویر) از سه نقاشی (کار شوکت‌الملوک خواجه‌نوری)، دو عکس، و یک مصاحبه صوتی

 

27. مجموعه سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران

اين مجموعه (۱ فقره و ۹۵ تصویر) در حال حاضر در این مجموعه یک نسخه کتاب تربیت البنات موجود است.

 

28. مجموعه ساعد السلطان

این مجموعه (۲۸ فقره و ۱۷۶ تصویر) شامل تعدادی نکاح نامه، بیع نامه، رضایت نامه، توصیه نامه، عریضه، و گزارش.

 

29. مجموعه سالور

مجموعه ای (۱۲۳ فقره  و ۷۲۲ تصویر) از اسناد، عکس و اشیاء زندگی روزمره، متعلق به نزهت الملوک، دختر کوکب خانم درگاهی و قهرمان میرزا سالور (عین السلطنه). بسیاری کار دستی خود نزهت الملوک است، از جمله نسخه ای از دیوان کامل فرخی سیستانی. بسیاری از عکس‌ها از روی دسته ای نگاتیو که کار همسر وی، عبدالله سالور، است آماده شده است.

 

 

30. مجموعه سهام لشگری

مجموعه (۴۳ فقره و ۶۴ تصویر) خانوادگی از اشیاء زندگی روزمره، عکس، نکاح نامه، و یک صلح‌ نامه.

 

31. مجموعه شاهین و آرسینه بازیل

در این مجموعه (۱۴۱ فقره و ۶۰۱ تصویر) عکسها، برخی اسناد، و کارهای دستی هریپسیمه آبراهامیان (۱۸۸۴-۱۹۵۷)، لی لی بازیل (۱۹۱۸-۱۹۵۳)، و ابی هاروطونیان (۱۹۱۵-۱۹۹۴) گردآوری شده است.

 

32. مجموعه شهداد فاضلی

مجموعه ای (۱۵ فقره و ۲۳ تصویر) حاوی نه نکاح نامه، پنج صلح نامه و یک عکس قدیمی متعلق به شهداد فاضلی.

 

33. مجموعه شهناز آزاد

مجموعه ای (۷ فقره و ۱۳۱ تصویر) از اوراق مربوط به فعالیتهای شهناز (رشدیه) آزاد و همسرش ابوالقاسم آزاد مراغه ای، از جمله اساسنامه «گروه بانوان و بانوئیان» و مجموعه ای از نشریه نامه بانوان، از تاریخ مرداد ۱۲۹۹ تا بهمن ۱۲۹۹، که به مدیریت شهناز آزاد منتشر می شد.

 

34. مجموعه شیرین دخت سلطانی نوری

این مجموعه (۵ فقره و ۸۷ تصویر) شامل دو سری نامه است: اولی نامه های زرین تاج خانم به همسرش است و دومی شامل مکاتبات اعتمادالاطباء (سلطان الاطباء) و پسرش معتمدالسلطان درباره امور مالی و خانوادگی (مسائلی مانند اخبار ازدواج، تولد، مرگ، طلاق، سفر و غیره) میباشد. این نامه ها بین تهران و تبریز و در حدود سالهای ۱۳۲۱-۱۳۱۴ ق. مبادله شده اند.این مجموعه همچنین شامل یک نکاح نامه و صلحنامه فروش خانه‌ای در قریه حصار ابوعلی مشهور به کامرانیه واقع در شمیران به حاج میرزا مرتضی قلی سلطان الاطباء نوری (اعتمادالاطباء) در سال ۱۸۹۸ است.

 

35. مجموعه صدیقه دولت آبادی

اين مجموعه (۴۲ فقره و ۵۱۴ تصویر) متشکل از مکاتبات، سخنرانی ها، مقالات، نشریات، عکس ها و نوشته های داستانی صدیقه دولت آبادی (۱۳۴۰-۱۲۶۱ ش) و مقالاتی است که درباره زندگی و کار او نوشته شده است. این مجموعه شامل این اسناد است: مکاتبات با قمرتاج دولت آبادی (۱۳۷۱ ش-۱۳۱۷ ق)، نوشته های مربوط به سفرهای مختلف به اروپا، کار در وزارت معارف و دیگر سازمان های دولتی و غیر دولتی از جمله کانون بانوان، جمعیت نسوان وطنخواه ایران، جمعیت راه نو، و کنگره بین المللی زنان و صلح. علاوه بر موارد یاد شده این مجموعه شامل هفت شماره از دوره سوم نشریه زبان زنان چاپ تهران (۱۹۴۵-۱۹۴۲) نیز هست.

 

36. مجموعه عبدالعلی سلطانی مطلق، موزه دفترخانه ۲۵ تهران

مجموعه ای (۳۱ فقره و ۳۸ تصویر) شامل اسناد و اشیاء موجود در موره تخصصی اسناد دفترخانه ۲۵ تهران و یا مجموعه شخصی مؤسس موزه (آقای عبدالعلی سلطانی مطلق سردفتر ۲۵). هر گونه استفاده از این اقلام باید به مخزن اصلی ارجاع دهد.

 

37. عزت فرمانفرمایان پیرنیا

مجموعه‌ای (۴۱ فقره و ۴۸ تصویر) از عکس‌ها و اشیاء خانوادگی شامل مبلمان، ظروف، چراغها، آیینه، لباس و پارچه.

 

38. مجموعه فرهاد

این مجموعه (۱۶ فقره و ۴۰ تصویر) شامل اسنادی است مربوط به تقسیم ارث، وکالت نامه، صلح نامه، استشهاد نامه، قبوض، یک حکم محکومیت، یک عقدنامه، یک پشه نامه، یک کتابچه نمایشنامه، و یک فهرست ادویه.

 

39. مجموعه فیروز فیروز

اين مجموعه خصوصی (۴۲ فقره و ۸۷ تصویر) حاوی یک آلبوم عکس.

 

40. مجموعه قمرتاج دولت آبادی

مجموعه ای (۳۱ فقره و ۶۹۲ تصویر) از اسناد و عکسهای متعلق به قمرتاج دولت آبادی (۱۳۲۶ق - ۱۳۷۱ش)، فرزند مرضیه خانم مونس آقا و میرزا هادی دولت آبادی، شامل دستخط هایی از میرزا آقا خان کرمانی، شیخ روحی، طاهره قرة العین، صبح ازل، مکاتباتی بین قمرتاج و عالیه خانم(نوه صبح ازل)، مکاتباتی بین جلال ازل (نوه صبح ازل) و قمرتاج، بخشی از زندگی نامه صبح ازل، حدیث نفس قمر تاج دولت آبادی، سفرنامه قمر تاج دولت آبادی به قبرس، و چند عکس

 

41. مجموعه کارن

مجموعه ای (۲۵۵ فقره و ۱۵۹۹ تصویر) از ۱۷۵ عقدنامه، ۴۶ صلحنامه، ۱۲ اجاره نامه، ۱۸ وکالت نامه، ۶ طلاق نامه، و تعدادی وقف نامه، وصیت نامه، استشهادنامه، بیع نامه، و دیگر اسناد

 

42. مجموعه کامران دولتشاهی

مجموعه ای (۹ فقره و ۱۰ تصویر) از هفت عکس خانوادگی، یک صفحه از وصیتنامه محمد حسین میرزا مؤیدالدوله و یک مصاحبه با کامران دولتشاهی.

 

43. مجموعه کامران نجف زاده

مجموعه ای (۳۴ فقره و ۱۱۹ تصویر) از اوراق حقوقی و مالی، از جمله نکاح نامه و وکالت نامه، فهرست جهیزیه، گزارش، نامه، و عکس

 

44. مجموعه کتابخانه دانشگاه هاروارد

مجموعه ای (۴ فقره و ۱۳۸۲ تصویر) شامل نسخ موجود در کتابخانه دانشگاه هاروارد که مربوط به زندگی زنان در ایران قاجار می شود: «گوهریه»، دیوان اشعار شمس الشعراء، طبع دیوان به همت میرزا احمدخان فاتح الملک؛ «هدیه المحب» و «رساله حجابیه»، هر دو رساله شامل مطالبی درباره مفاهیم اسلامی در مورد زنان؛ «خیرات حسان»، تذکره ای در شرح حال زنان مشهور اسلام که اطلاعاتی درباره حدود چهل زن فرهیخته از درباریان قاجار را نیز شامل می شود. علاوه بر‌این، گزینه ای از عکسهای آلبوم علی خان والی به صورت مجموعه جداگانه ای در سایت ما تنظیم شده است.

 

45. مجموعه کتابخانه مرکزی تبریز

در حال حاضر در این مجموعه (۱ فقره و ۴۵ تصویر) یک نسخه کتاب تربیت نسوان موجود است.

 

46. مجموعه کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران

اين مجموعه (۳ فقره و ۲۳۳ تصویر) شامل نسخ خطی، از جمله دیوان های شعر، سفرنامه ها، کتب اندرز، جُنگ، و نکاح نامه

 

47. مجموعه کتابخانه و موزه ملی ملک

مجموعه (۱۲ فقره و ۶۷۸ تصویر) شامل چند رساله و پنج نکاح نامه است که کتابخانه و موزه ملی ملک در اختیار آرشیو ما قرار داده است.

 

48. مجموعه کسروی

اين مجموعه (۱۸فقره و ۶۰ تصویر) چند عقدنامه، برخی اسناد، عکس، و اشیاء زندگی روزمره

 

49. مجموعه کوفه

مجموعه‌ای (۲ فقره و ۳۶۰ تصویر) از نسخ خطی کتابخانه بنیاد کوفه

 

50. مجموعه گیتی قاجار دولّو

مجموعه (۵۶ فقره و ۶۹ تصویر) شامل عکس های خانوادگی، دو نکاح نامه، و تصویری از مهرهای حکومتی متعلق به گیتی قاجار دولّو. اقلام این مجموعه مربوط به فصل بهار خانم (ایران الدوله)، دختر سلطان حسین میرزا نیرالدوله و همسر مصطفی قلیخان حاجب الدوله، عروسش نیره معظم، و دیگر افراد خانواده است.

 

51. مجموعه لیلی جلیلی طهرانی

مجموعه‌ای (۲۸ فقره و ۳۸ تصویر) شامل عکس‌ها و اشیاء زندگی روزمره.

 

52. مجموعه کتابخانه مجلس شورای اسلامی

مجموعه ای (۴۳ فقره و ۶۱۴۴ تصویر) از نسخ، نکاح نامه، وقف نامه، و سایر مدارک حقوقی از کتابخانه مجلس شورای اسلامی در تهران، ایران. مجموعه ای از عریضه ها و سایر اوراق حقوقی مربوط به مجلس اول و دوم که در بخش مرکز اسناد حفظ می شود به شکل مجموعه مجزایی، به شماره ۱۰۱۸ ب، در آرشیو ما تنظیم شده است.

 

53. مجموعه مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی.

این مجموعه (۴۳ فقره و ۱۹۱ تصویر) اندکی از گنجینه اسنادی است که در مرکز اسناد کتابخانه مجلس از زمان مشروطیت تا به امروز نگهداری می شود. برای نشان دادن وسعت و نوع این مجموعه از فهرستهایی که اکنون کتابخانه مجلس به صورت الکترونیک در اختیار محققین قرار می دهد این اسناد انتخاب شده است. اسنادی که در اینجا آمده متعلق به سالهای مجلس دوم (۱۳۲۷-۱۳۲۹ ق) است.

 

54. مجموعه خصوصی

این مجموعه (۲۲ فقره و ۵۶ تصویر) شامل اشیاء زندگی روزمره ، قرآن، نقاشی و دیگر کارهاست، متعلق به اقدس الدوله، دختر مظفرالدین شاه، که پس از فوتش به دختران او، بدر الزمان امامی ظهیر و قدس الزمان ظهیر رسیده است.

 

55. مجموعه مرکز تاریخ شفاهی یهودیان ایران

مجموعه ای (۲۱۲ فقره و ۲۳۱ تصویر) از عکس و اسناد مربوط به زندگی یهودیان ایران که از طرف مرکز تاریخ شفاهی یهودیان ایران در اختیار ما گذاشته شده است.

 

56. مجموعه مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران

مجموعه‌ای (۲۱۵ فقره و ۲۷۷ تصویر) از عکس، نامه‌، عریضه‌، صلح نامه‌، و سایر مدارک حقوقی و مالی.

 

57. مجموعه معزی

مجموعه ای (۵۵ فقره و ۲۲۳ تصویر) از نامه ها و اسناد خانوادگی، عکس، تعدادی عقدنامه و اشیاء زندگی روزمره متعلق به خانواده معزی.

 

58. مجموعه منصوره اتحادیه

این مجموعه (۲ فقره و ۶ تصویر) مشتمل است بر نکاح نامه عزت السلطنه، فرمان اعطای لقب عزت الدوله به عزت السلطنه، و مجموعه ای از اوراق خانواده فرمانفرما که در این آرشیو به شکل مجموعه نجم السلطنه تنظیم شده است.

 

59. مجموعه منیژه حداد رحیمی نژاد

مجموعه‌ای (۱۸ فقره و ۲۵ تصویر) از عکس‌، نکاح‌نامه، و اشیاء خانوادگی از جمله آینه، تغار، سینی و سماور.

 

60. مجموعه مهرداد غفاری

مجموعه‌ای (۸ فقره و ۹ تصویر) مشتمل بر هشت قطعه عکس‌ خانوادگی.

 

61. مجموعه میر بغدادآبادی

مجموعه (۱۱ فقره و ۵۱ تصویر) عکس‌ها و اسناد خانوادگی شامل یک نکاح نامه، دو سیاهه مهریه، نامه ها و مدارک مالی دیگر است.

 

62. مجموعه نجم آبادى

مجموعه ای (۳ فقره و ۵۱۵۱ تصویر) از هشت نامه خانوادگی و دفاتر ثبت شیخ باقر نجم آبادی (۱۳جلد) و شیخ مهدی نجم آبادی (۱۵ جلد). نامه ها اغلب وکالت نامه و استشهادات در مورد مسایل ارثیه و املاک شخصی هستند. دفاتر ثبت شامل دو مجموعه است که کلیه معاملات و مصالحاتی را که در محاضر شیخ باقر نجم آبادی و شیخ مهدی نجم آبادی صورت گرفته است ضبط کرده اند. بسیاری از آنچه به ثبت رسیده مربوط به اختلافات محلی، مثلا اختلاف برادران و خواهران در مورد ارث، و یا جزئیات ازدواج و مهریه و جهیزیه است و در کل برای تاریخ اجتماعی و فرهنگی محله نجم آبادی منابع ذیقیمتی را فراهم می آورند.

 

63. مجموعه نجم السلطنه

مجموعه (۱۹ فقره و ۱۷۱ تصویر) شامل نامه‌ها، اسناد حقوقی، یک نقشه، و اوراق مربوط به نجم السلطنه (۱۲۷۰ق - ۱۳۵۰ق) که به برادرش عبد الحسین میرزا فرمانفرما، در سال ۱۳۱۷ق که در عراق به سر می برد، فرستاده است می باشد که در مجموعه اوراق خانوادگی فرمانفرما پیدا شده بود. مخاطب بسیاری از نامه ها روشن نیست و اغلب نامه ها تاریخ ندارند، اما برخی داخل پاکت‌هایی بودند که مهر و تاریخ داشت. همچنین شامل عکسی است از نجم السلطنه و برادرش عبدالحسین میرزا فرمانفرما که متعلق به مجموعه حافظ فرمایان می باشد.

 

64. مجموعه نصرت مظفری

مجموعه‌ای (۷۱ فقره و ۸۳۲ تصویر) از مکاتبات خانوادگی، اوراق مالی، مدارک حقوقی و عکس. مجموعه شامل مصاحبه ای با مرضیه خانم نصرت مظفری ثابتی، دختر نصرت السلطنه و اعظم السلطنه نیز هست.

 

65. مجموعه نظام مافی

این مجموعه (۵ فقره و ۲۲ تصویر) مشتمل است بر نامه‌های خانوادگی خدیجه سلطان و همسرش رضا قلی خان سالار معظم که در این آرشیو به شکل مجموعه نظام مافی تنظیم شده است.

 

66. مجموعه نوش آفرین انصاری

اين مجموعه (۴ فقره و ۸۳۴ تصویر) شامل دو قرآن، یکی با دستخط ضیاء السلطنه دختر فتحعلی شاه قاجار، قسمتهایی از یک قرآن کوچک، یک نکاح نامه، و یک شجره نامه.

 

67. مجموعه هوری مستوفی مقدم

اين مجموعه (۱۱ فقره و ۳۰ تصویر خانوادگي) شامل خانوادگی شامل یازده عکس و سند، و یک مصاحبه صوتی.

 

68. مجموعه یاشارپور

اين مجموعه شامل يک فقره و دو تصویر از یک نکاح نامه.

 

بايد افزود ميزباني وبسایت دنیای زنان در عصر قاجار را کتابخانه دانشگاه هارواردبر عهده دارد و کلیه اطلاعات آن به دو زبان انگلیسی و فارسی به آدرس http://qajarwomen.org در دسترس علاقمندان است.

تنظيم: حسين متّـقي

با تشکر از آقاي پيمان اسحاقي

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

تازه های نشر

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

102 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
1985
1771
10661
53200
17019640