کد مطلب : 7471
02 اسفند 1399 - 08:38
تعداد بازدید : 576 بار
اخبار » مقالات

فصلنامه «جَرنَل» از «کتاب خانه شرق شناسی و عمومی خدابخش» به دو زبان اردو و انگلیسی در شهر پَتنا، هندوستان منتشر می شود. در شماره ژوییه- دسامبر سال 2020 مقاله ای از حکیم شمیم ارشاد اعظمی آمده است که متن عربی «رساله فی الادویه المسهلة» (تالیف: نجیب‌الدین سمرقندی ) را تصحیح کرده و همراه مقدمه و ترجمه اردو را هم آورده است:

در طب یونانی همواره درمان توسط ادویه مسهله رواج داشته است و طبیب‌ها بیماری های سخت را به این شیوه درمان کرده اند. وقتی جسوم از نظر و کیفی دچار اختلاط می شود بیماری های مختلفی ایجاد می شود که به آن ماده امراض می گویند. طبیب ها با توجه به اختلاط ایجاد شه با درمان منضجات و مسهلات آن بیماری ها را برطرف می کنند. در واقع توسط ادویه منضج، ماده مرض خارج می شود. طبیب‌ها در اخلاط مختلف، اوقات و ایامِ نضج را تعیین کرده اند. مثلاً صفرای خالص در سه روز نضج ایجاد می کند، اما اگر همراه صفرا بلغم یا خلط دیگری باش، نضج آن در پنج یا هفت روز ایجاد می شود. معمولاً بلغم در نُه روز نضج ایجاد می کند، اما اگر بلغم رقیق باشد پنج روز کافی است. برای ایجادِ نضجِ بلغم غلیظ ، بیش از نُه روز زمان لازم است. ماده سودای خالص در 15 روز نضج ایجاد می کند. پس از نضج، وقتی مطمئن شویم که ماده استحکام یافته است، اسهال به وجود می آید. توسط ادویه مسهل، مواد فاسد و غیر ضروری به طور اسهال از بدن خارج می شود. بین دو مسهل دستور تبرید داده می شود. در واقع با تبرید پس از استفاده مسهل ادویه، داخل معده اثراث مضر به وجود آمده از بین می رود.

برای تصحیح این رساله عربی ، نسخه خطی کتاب خانه رامپور به دلیل قدمت و تمیز و خوانا بودن، اساس قرار داده شده است. برای مقایسه از این نسخه های خطی استفاده شده است:نسخه طبیه کالج در دانشگاه اسلامی عَلیگَر؛ نسخه معهد الثقافه و الدراسات الشرقیه توکیو؛ نسخه مکتبه عارف حکمت مدینه؛ نسخه مدرسه یحیی باشا الجلیلی موصل. شایان ذکر است که در نسخه خطی رامپور، این رساله همراه دیگر رسائل سمرقندی جلدبندی شده است.

از نسخه های خطی دیگر درباره خاصیت و کاربرد دواها توضیحاتی بود که هنگام تصحیح افزوده شده است و داخل [] قرار داده شده است. اصل مقاله را از اینجا دانلود کنید: YYYYY_YY_YYYYYYY_YYYYYYY_-_YYYY_YYYYY_YYYYYYY.pdf

خلاصه و ترجمه از مقاله با عنوان: «رساله فی الادویة المسهلة»، تالیف: نجیب‌الدین سمرقندی، تصحیح، حواشی و ترجمه به زبان اردو: حکیم شمیم ارشاد اعظمی، شماره 201-202، ژوییه – دسامبر 2020، جرنل، کتاب خانه شرق‌شناسی و عمومی خدابخش، پَتنا، هندوستان، صفحات: 185-203.

 

تهیه و تنظیم: لیلا عبدی خجسته

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

60 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
1762
1771
10438
52977
17019417