کد مطلب : 7486
09 اسفند 1399 - 08:43
تعداد بازدید : 309 بار
اخبار » مقالات

مجله «اتهاس» [= به فارسی: تاریخ] به زبان انگلیسی از سوی «موسسه تحقیقاتی و آرشیو ایالت تِلنگانا» (Telangana State Archives and Research Institute) در حیدرآباد هندوستان منتشر می شود. درباره این موسسه نگاه کنید به همکاری مرکز بین المللی میکروفیلم نور با رئیس آرشیو ملی ایالت تلنگانا، هندوستان در همین پایگاه خبری نسخ خطی بساتین.

در هر شماره این مجله مقاله ای درباره اسناد/ نسخه های خطی فارسیِ این موسسه منتشر می شود. در شماره 39 مجله «اتهاس» که در سال 2019 منتشر شده است مقاله ای درباره «رساله مقداریه» آمده است. این رساله به فارسی درباره وزن و اندازه گیری به خواهش سلطان محمد قلی قطب شاه از سوی میر محمد مومن استرآبادی نوشته شده است.زیرا در آن موقع بحثی بین حکیمان و علمای دین درگرفته بود درباره زکات طلا و نقره. میر مومن استرآبادی در این رساله از نظر فقهی، طبی و زبانی و با مراجعه به این کتاب ها اوزان را بررسی کرده است: صحاح جوهری؛ قاموس فیروزآبادی؛ مهذب الاسماء و کتاب هایی از علامه شیخ جمال الدین مطهر حلی؛ شیخ شهید عاملی، شیخ فقیه المتاخرین[؟]،کتابِ قانون ابن سینا؛ ذخیره اسماعیل جرجانی ؛ جوامع الادویة (تالیفِ بدرالدین زنجانی).

«رساله مقداریه» شامل یک مقدمه، یک فصل و خاتمه است. در این کتاب 12 باب است که هر کدام یک وزن را توضیح داده است.  در ورق عنوان آمده است: «در اوزان تصنیف میر مومن پیشوا رحمة ؟ نسخه متبرکه به خط مصنف است». این نسخه خطی دارای مُهر محمد قطب شاه به تاریخ 1020 هجری و مُهر مشهور همین سلطان «مُهر سلیمان ز حق گشته میسر مرا» است. اصل مقاله از اینجا دانلود کنید: Ithihaas_Vol.39.pdf

 

تهیه و تنظیم: لیلا عبدی خجسته

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

92 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
1861
1771
10537
53076
17019516